Háblovy lehkosti v Ostravě

Ostrava. Dům kultury. Sloupy vstupního průčelí ukončené tyčícími se sochami jako prsty různotvarých ostravských komínů industriálních skrumáží, které nikde jinde nenajdete. V jiných městech už totiž dávno podlehly zdařilým rekonstrukcím a konverzím na kulturní parky, kavárny, obchodní centra nebo výstavní prostory. Při pohledu na ty ostravské však srdce taje nechápavým úžasem krásy zelení zarostlých zrezlých kompozic. S tímto uměním se snaží souznít výstava Patrika Hábla v místní nedávno otevřené pobočce Galerie Dolmen.

Pod rozporuplným názvem Lehkosti v Ostravě Patrik Hábl prezentuje obrazy, které svým vnitřním světlem zahaleným ve tmě černého plátna evokují bezútěšnost druhé největší aglomerace v Čechách, ve které však tento potenciál na rozdíl od centralistické Prahy zůstává nevyužit a nedotčen. Obrazy-lehkosti, které ale lehkostmi nejsou, ať již při svém vzniku, nebo ve svém konečném působení, jsou syrové jako sama historie tohoto města. Právě proto jsou to však lehkosti, v lehkosti přístupu zvnějšku k takovým osudům, ve kterém estetiku ošklivosti vnímají jen ti, kteří se na ni sami nemusejí podílet. To samé nás může potkat, díváme-li se na Háblovy obrazy s odosobněným pohledem. Přes své temné pozadí jsou světelné struktury, výstřiky a chvění až lechtivě lehké.

Ve své podstatě jsou však výsledkem hledání nových způsobů a možností neštětcové malby, hranic barvy a experimentování s plátny, které každé jinak na barvu reaguje. Jak sám autor poznamenává, je to otázka rozhodnutí se mezi vteřinou tvůrčího aktu a několikahodinovým sezením nad obrazem. Každý další obraz je jen znásobením předchozích zkušeností, a ač stopy štětce na plátně chybí, jsou tam stále přítomny svou vzpomínkou. Prizmatem těžce vznikajících lehkostí se vjem ostravského panorama trochu promění, a jeho rázovitost se místo zlehčeného emocionálního dojetí stane skutečným obdivem. Dostanete-li se do města sazí a oprávněného adepta na evropské město kultury, budete mít možnost vidět výstavu Patrika Hábla do 1.2. 2011.

Anna Beata Beránková
autorka vystudovala Katedru architektury na ČVUT, zajímá se o architekturu, urbanismus, konceptuální umění a malbu

_________________________________________________________________

Patrik Hábl: Lehkosti / Galerie Dolmen / Ostrava / do 1. 2. 2011

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s