TZ: ARTSEMESTR VŠUP / ZIMA 2011

ARTSEMESTR VŠUP / ZIMA 2011 / VŠUP / Praha / 27. 1. – 2. 2. 2011

Příležitost proniknout do nitra Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a zjistit, „jak se dělá umění“, nabízí tradiční přehlídka klauzurních prací Artsemestr. Škola otevře pro veřejnost všechny své ateliéry a učebny, kde budou studenti prezentovat své klauzurní práce.

Pro studenty školy je artsemestr jedním z nejdůležitějších období studia. Projekty, které zde vystavují, představují to nejhodnotnější z jejich semestrální tvorby. Nabízí se tak výjimečná možnost zhlédnout, které vize a nápady, jaké materiály a postupy jsou v danou chvíli pro studenty stěžejní.

Množství ateliérů a jejich konkrétní specializace (architektura, design, volné umění, grafika a užité umění) přináší široké možnosti vyjádření a přehlídka se tak stává tím nejucelenějším a nejpestřejším pohledem na současnou mladou tvorbu v oblasti umění.

Ateliér designu výrobků III vedený duem Michal Froněk a Jan Němeček, seskupených pod značkou Olgoj Chorchoj, své studenty vedl k realizaci netypických sáněk. Dvanáct nových prototypů představuje stejné množství nezvyklých nápadů.

Studenti z Ateliéru K.O.V pracovali na tématu “ KLENOTNICE “ (dřevo) a “ KLENOT “ (volba libovolného materiálu) se snahou o překročení tradičního pojetí jak tvarového, tak materiálového, s přesahem k volné skulptuře a objektu. Supervizi nad ateliérem má designérka Eva Eisler.

Architektura I má ve svém semestrálním resumé projekty přinášející zajímavé revize čtyř „bolavých“ míst Prahy, kterými se zabývalo kvarteto studentek 4. a 5. roč. Posluchači 3. roč. se vypořádávali s fenoménem kapacitního bydlení „centralparku“ na pankrácké pláni. Překvapivě většina volila cestu výškových budov. K takovým a ještě dalším zadáním přibylo v klauzuře téma galerie/centra fotografie na úzké a extrémně dlouhé parcele vedle Veletržního paláce v ulici Dukelských hrdinů. Vedoucím ateliéru je architekt Jindřich Smetana, který se od února 2011 ujme pozice nového rektora VŠUP.

Filmaři z Ateliéru filmové a televizní grafiky se budou prezentovat mimo jiné filmem, podporujícím Amnesty International. Režisér Jan Drozd se zaměřil na problematiku útoků na ruské novináře a porušování svobody slova v této zemi.

Ateliér skla pod vedením Ronyho Plesla vystaví modely i realizace pro připravovanou výstavu v prestižním prostoru Galerie DOX. Výstava studentů a pedagogů tohoto ateliéru proběhne v červnu 2011. Vztah uměleckého objektu a daného prostoru je téma, které bude spojovat rozdílné individuální přístupy studentů. Bod, linie, prostor, půdorys, horizont, obrys, materiál a především světlo, to budou formální mantinely a vodítka určené všem vystavujícím. Klauzurní instalace bude doplněna také designem pro sklárnu Ajeto, které vznikly v rámci semestrálního úkolu.

Každý student z ateliéru Liběny Rochové – design oděvu a obuvi založil svou fiktivní značku a určil si svůj segment zákazníků, pro koho je jeho tvorba cílena. Studenti měli za úkol postavit kolekci, která reflektuje záměr značky. Prezentace nese název „Moje značka“

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Tiskové zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.