TZ: Alfons Mucha

Alfons Mucha:  retrospektivní výstava / GVUO / Ostrava / 22.3.-5.6.  2011

Ostrava – v úterý 22. března 2011 v 17 hodin bude slavnostně zahájena výstava Alfons Mucha 150 let v ostravském Domě umění. Vernisáž uvede John Mucha, vnuk slavného malíře a předseda správní rady Muchovy nadace, a Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) a kurátor ostravské výstavy. Expozice v Domě umění představí na 170 Muchových děl − obrazy, grafiky, pastely, kresby, fotografie, ale i užité umění. Výstava potrvá do 5. června.

V červenci roku 2010 by Alfons Mucha oslavil 150 výročí svých narozenin. U této příležitosti vznikl cyklus výstav, který byl zahájen expozicí v Obecním domě v Praze a pokračoval výstavou v Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře. Každou z výstav připravují jiní kurátoři, a proto je každá výstava originální a jedinečná.

„Naším cílem je představit Muchu jako brilantního kreslíře, nápaditého kreativce a

vynikajícího fotografa, zkrátka tak, jak není veřejnosti tolik znám,“ uvádí John Mucha, vnuk Alfonse Muchy a předseda správní rady Muchovy nadace.

 

Ostravská výstava představí jak charakteristická díla Alfonse Muchy, jako např. rodinné portréty nebo plakáty pro Sarah Bernardt, tak i specifická díla. Svou výstavní premiéru bude mít např. přípravná skica k obrazu Schůzka na Křížkách (obraz č. 11 z cyklu Slovanská epopej). Pro tuto skicu o rozměrech 2,93×2,62 m musela GVUO nechat vyrobit speciální rám.

„Součástí expozice je i rozměrné plátno Alegorie dramatických umění, jehož rozměry jsou 4,07×1,68 m. Obraz Alegorie dramatických umění byl kvůli své velikosti za posledních 20 let v České republice vystaven pouze jednou,“ doplňuje Jůza.

Veřejnosti bude představeno také na 60 fotografií, jejichž autorem je sám Alfons Mucha. Jedná se o novotisky z originálních skleněných desek, které žádná česká galerie v takovém počtu dosud nevystavila. Expozici pak doplní umělecké předměty, které byly zhotoveny podle Muchových návrhů.

„V ostravském Domě umění budou díla Alfonse Muchy v takovém rozsahu prezentována vůbec poprvé. Ve sbírkách GVUO se nalézá celkem šest Muchových děl, která budou v rámci expozice také vystavena, za nejkvalitnější z nich považuji obraz Dívka v květech z roku 1935,“ říká Jiří Jůza, ředitel GVUO.

Výstavní exponáty zapůjčili soukromí sběratelé i veřejné kulturní instituce. Největší část expozice tvoří díla, jež spravuje Muchova nadace, která je hlavním partnerem výstavy. V rámci výstavy se uskuteční také doprovodné programy pro školy i veřejnost, přednáška Martina Jirouška Belle époque aneb magie stříbrného plátna a komentované prohlídky výstavou.