TZ: Boris Podrecca

Boris Podrecca / Galerie výtvarného umění v Ostravě / Ostrava / 4. 4. – 3. 6. 2011

SVĚTOVÝ ARCHITEKT BORIS PODRECCA NAVŠTÍVÍ OSTRAVu

Mezinárodně proslulý a uznávaný architekt Boris Podrecca, mezi jinými autor mrakodrapu Millennium Tower ve Vídni, představí své projekty v Domě umění.

Ostrava − V pondělí 4. dubna 2011 v 17 hodin bude slavnostně zahájena v Kabinetu architektury v ostravském Domě umění a v 18 hodin ve výstavní síni Sokolská 26 výstava Boris Podrecca. Architekt. Expozice představí tvorbu světoznámého architekta Borise Podreccy. Vernisáž uvede Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), a zahájí ji architekt osobně. Výstava potrvá do 3. června 2011.

Výstava předvede na 28 realizovaných i nerealizovaných Podreccových návrhů včetně 8 modelů. Za zmínku stojí mimořádné komunikační stavby, ke kterým patří z části realizované Severní nádraží ve Vídni, nebo návrh unikátní stanice metra v Neapoli.

„Jsem velmi rád, že můžeme v Ostravě přivítat další hvězdu světové architektury. V tomto ohledu patří Kabinet architektury v Domě umění k naprosto ojedinělé instituci tohoto typu v České republice,“ sdělil Jiří Jůza, ředitel GVUO.

Podreccovy architektonické návrhy se mísí s novými směry evropské a světové architektury. V jeho návrzích se projevuje tolerantnější přístup k historickým budovám a úsilí o dokonalost detailu. Zajímá se o otázky světla a úlohu čisté, světlé barvy v architektuře.

„Výstava Borise Podreccy otevírá pohled na moderní středoevropskou tvorbu. Jeho architektura je pokračováním dědictví všeho, z čeho kdy čerpalo mnohonárodnostní rakouské umění: je plná středomořského slunce a pohledu do nekonečné dálky Jaderského moře, severního racionalismu, tradice anglického a francouzského umění,“ říká Damjan Prelovšek, znalec Podreccova díla.

Boris Podrecca nedávno zvítězil ve velké mezinárodní soutěži na zástavbu a komunikační řešení oblasti severoitalského města Bolzana, které se zúčastnilo 198 soutěžících a kde v úzkém finále Podrecca porazil jiné slavné a renomované ateliéry Daniela Libeskinda z New Yorku, či UN Studio holandského architekta Van Berkela.

Z Podreccova díla jmenujme např. neurofyziologický institut ve Stahrembergově paláci (1982), nákupní středisko Humanic Casapiccola, Palmers shop (1989) ve Vídni, nebo design interiéru První rakouské spořitelny (1993). Podílel se také na opravách studentské koleje v kulturním centru pro korutanské Slovince ve Vídni.

„Jeho pravděpodobně nejznámější stavbou je Millennium Tower ve Vídni, která je 202 metry vysoká. Budova se skleněnou fasádou má půdorys dvou kruhů. Slouží jako nákupní středisko, kancelářská a obytná budova,“ sdělil Prelovšek.

V Praze Podrecca v 90. letech realizoval interiér rakouského kulturního institutu na Jungmannově náměstí v Praze. Rakouský kulturní institut a galerie Oskara Kokoschky v Praze zůstávají zatím jedinými Podreccovými realizacemi v České republice.

Výstava vznikla pro slovinskou Národní galerii v Lublani s podporou Ministerstva kultury Slovinské republiky. Záštitu převzal Florian Haug,ředitel Rakouského kulturního fóra v Praze. Expozice se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje a Nadace české architektury. Výstava je součástí festivalu Architecture Week Ostrava 2011.

Autor výstavy: Boris Podrecca

Výběr prácí: Michael Grossmann

Konzervování, restaurování a příprava dokumentů: Tina Buh

Kurátorka výstavy v Lublani: Marja Lorenčak Kiker

Kurátoři výstavy v Ostravě: Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec

Spolupráce: Damjan Prelovšek

 

Výstavní sály otevřeny úterý až neděle 10.00 – 18.00 hodin.

 

Vstupné: 20,- Kč (plné), 10,- Kč (zlevněné)

 

Příloha: 1. Millennium Tower, Vídeň, 1995-1999, © foto Monika Nikolic

 

2. Ředitelství OBB company, Vídeň, 2009, soutěž

 

Boris Podrecca (1940) ukončil v roce 1968 studium architektury na Technické univerzitě a Akademii krásných umění ve Vídni. Svou první kancelář založil v roce 1976. V letech 1979−1981 pracoval jako asistent na mnichovské technické univerzitě a později přednášel na školách architektury v Evropě a USA. Od roku 1988 je Podrecca profesorem. V letech 1990−1995 byl vedoucím mezinárodním architektonických seminářů ve Vídni, Stuttgartu a Benátkách.