TZ: SKÚTER III bienále mladého umenia Trnava 2011

SKÚTER III bienále mladého umenia Trnava 2011 / Kopplova vila GJK / Trnava / 7. 4. – 5. 6. 2011

SKÚTER III – bienále mladého umenia Trnava 2011

(Pracovný podtitul: „starý dobrý GloBalkán…“)

Galéria Jána Koniarka v Trnave; Kopplova vila, klUb 3; Zelený kríček 3

Miriam Bajtala, Andrej Dúbravský, Marek Číhal, Lucia Dovičáková, Svetlana Fialová, Pavla Gajdošíková, Katarína Hladeková, Dorota Kenderová, Šymon Klioman, Eva Koťátková, Alice Nikitinová, Daniel Pitín, Jakub Reken, Roman Rembovský, Lucia Sceranková, Martin Špirec, Marek Thér, Jiří Thýn, Monika Vrancová

7. apríl 2011 (štvrtok) o 18.00 hod., Kopplova vila GJK

Kurátor: Vladimír Beskid

Audio visual performance: BIOS (DJ Boris Sirka – VJ Jozef Tušan)

7. apríl – 5. jún 2011

SKÚTER III prináša tretí ročník bienále mladého umenia – reprezentatívnej prehliadky nastupujúcej generácie umelcov do 35 rokov na českej a slovenskej výtvarnej scéne, ktorí prinášajú osobité uvažovanie o dnešnom svete a súčasnom obraze (bez rozdielu voľby médií: maľba, fotografia, print, objekt, video a pod.). Hlavným zámerom usporiadateľov je výtvarného jazyka a konfrontácie jednotlivých prístupov. Zároveň chceme stimulovať aktuálnu tvorbu mladých aj priniesť rodovú korektnosť pri výbere autorov/-riek.

Podtitul bienále „starý dobrý GloBalkán…“ odkazuje na stret a prekrývanie sa procesov globalizácie (mediálna „mäsová“ kultúra, reklama, branding, ilúzie budúcnosti) bastardizácia, chaos, problémové menšiny, vytriezvenie) v našom priestore domova a života jednotlivca (obytné priestory, architektúra, TV-kultúra obývačky, každodenné situácie).

Akcia prebieha v dvoch výstavných priestoroch Galérie Jána Koniarka v Trnave – v Kopplovej vile (prvé poschodie) a klUb 3 (prízemie vily).

V rámci bienále usporiadatelia udelia vlastnú Cenu CYPRIÁNa pre vybraného umelca/ -kyňu (podľa významného maliara a rodáka Cypriána Majerníka) spojenú s finančným ohodnotením (1.500,- Eur). V roku 2007 bola laureátkou Pavla Sceranková, v roku 2009 cenu Cypriána získal Tomáš Džadoň. Práve menovaný laureát Tomáš Džadoň v spolupráci s Monogramistom T.D. realizuje vo vstupnom priestore galérie projekt „Máš na míň“, ktorá priliehavo komentuje hlavnú tému bienále.

http://www.gjk.sk

e-mail: sekretariat@gjk.sk

pr@gjk.sk; info@gjk.sk

 

tel.: +421/33/551 16 59

tel., fax: +421/33/551 13 91

IČO: 36086932

číslo účtu: 1122797200/5600

V rámci projektu Billboart Gallery bude zároveň prezentovaná práca Patrika Ševčíka (1974): Svedomie, 2011 ( zo série Mlčať zlato…).

Podujatie podporili: Ministerstvo kultúry SR, Slovenský rozhlas, Flash Art, Ateliér, Pravda, MTT, MY-

Trnavské noviny, Trnavský hlas.