Co se stalo s Ai Weiweiem?

Mezinárodně uznávaný čínský umělec Ai Weiwei (*1957), který se nedávno představil v mnichovském Haus der Kunst je od nedělního zadržení na letišti v Pekingu nezvěstný. Ai Wewei, dlouholetý odpůrce a kritik politického režimu v rodné Číně, vyjádřil minulý týden obavy o svou budocnost a rozhodl se proto usadit se na čas v Berlíně, kde si plánoval zřídit ateliér. U našich západních sousedů je navíc celá událost dávána do nepříjemné souvislosti s před několika dny v Pekingu slavnostně zahájeným výstavním projektem tří německých muzeí oslavujícím umění doby osvícenství, epochy, která položila základy moderní demokracii (více Frankfurter Allgemeine Zeitung).

Ai Weiweiovo zatčení tak přišlo právě v době, kdy se už začínalo zdát, že ledy mezi Čínou a zbytkem světa začaly pozvolna povolovat. Nezbývá než si přát a doufat, že umělec bude moci osobně zahájit svoji výstavu v Galerii Neugerriemschneider, která by měla patřit mezi hlavní lákadla galerijního víkendu, který proběhne na konci dubna v německé metropoli.

Martina Machová
autorka je stálou spolupracovnicí Artalk.cz

____________________________________

Britský The Guardian ve středu večer informoval, že čínská policie potvrdila Aiovo zadržení a s tím, že jej obviňuje z blíže nespecifikovaných ekonomických zločinů (zde). Krátká zpráva vydaná oficiální tiskovou agenturou ale byla podle Guardianu vzápětí smazána. Obsáhlý umělcův profil před časem odvysílala americká PBS (k přehrání zde)

____________________________________

fotoreport z Aiovy instalace v Tate Modern zde

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s