TZ: Pražské Quadriennale hledá stovky dobrovolníků pro experimentalní projekty

Claudia Bosse / Explosion of Silence, Exploze ticha / Kretakör / Pražské Quadriennale / Praha /9. a 21. 6. 2011

Pražské Quadriennale, největší mezinárodní přehlídka scénografie a divadelního prostoru, hledá stovky dobrovolníků: stanou se součástí největší performance v metropoli.

Pro uměleckou intervenci Explosion of Silence / Exploze ticha z dílny světoznámé režisérky a performerky Claudie Bosse hledají pořadatelé více než 500 účastníků, kteří se stanou součástí masové performance v centru Prahy. Pro jiný projekt, divadelní reality show slavného maďarského seskupení Kretakör – jp.co.de, se může přihlásit dalších dvacet lidí. Ti se na 2 týdny nastěhují do objektu bývalé tiskárny Rudého práva na pražské Florenci, kde bude projekt realizován. Oba projekty se uskuteční v rámci Pražského Quadriennale v druhé polovině června. K účasti se může přihlásit kdokoli, komu nechybí odvaha experimentovat. Umělecké vzdělání, herecká průprava či zkušenosti s performance rozhodně nejsou podmínkou!

Informace o přihláškách jsou k dispozici na http://www.intersection.cz. Uzávěrka přihlášek pro projekt skupiny Kretakör je již 10. dubna.

Explosion of Silence je součástí obří „městské intervence“ The Tears of Stalin a odehraje se v ulicích pražského Starého města a v okolí Stalinova pomníku na Letné. Projekt je složen z vizuální, choreografické a zvukové kompozice ve veřejném prostoru. Autorkou tohoto nebývale rozsáhlého uměleckého experimentu je režisérka Claudie Bosse, vůdčí osobnost vídeňské divadelní skupiny Theaterkombinat. Performance s 500 dobrovolníky proběhne 21. června mezi 17. a 18. hodinou v centru Prahy. Zájemci se mohou přihlásit na emailové adrese klara.misunova@pq.cz nebo na telefonních číslech 777 862 614, 224 809 104. První setkání s úzkou skupinou dobrovolníků se koná již 6. a 7. dubna. Projekt vzniká ve spolupráci s profesorem Miroslavem Vaňkem a Centrem orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Kretakör, maďarské těleso věnující se performance a novým médiím, hledá zájemce, kteří se 9. června nastěhují do bývalého vydavatelství Rudého práva (Praha 1, Na Florenci 19), kde společně, dnem i nocí, stráví 15 dní. Zatímní obyvatelé tiskárny se stanou nejen součástí výjimečného uměleckého projektu, ale projdou i výzkumem performativního komunitního uměleckého díla spojeného s instalací a filmovým médiem. Celý projekt bude posléze veřejně prezentován v rámci Intersekce Pražského Quadriennale ve dnech 22. – 24. června 2011.

Termín přihlášek je 10. dubna, v případě zájmu o zapojení do projektu je možné soubor Kretakör kontaktovat na emailové adrese balazs@jp.co.de. Více informací k oběma projektům na http://www.intersection.cz/hledame-dobrovolniky-pro- experimentalni-projekty/

Více o Pražském Quadriennale na http://www.pq.cz

Pražské Quadriennale pořádá Ministerstvo kultury ČR a realizuje Institut umění – Divadelní ústav.

Pod záštitou prezidenta České republiky Václava Klause, primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a starosty Městské části Praha 7 Marka Ječménka.

Podpořeno z programu Kultura Evropské unie.

Za podpory: UNESCO, Trust For Mutual Understanding, Česko-německý fond budoucnosti

Partneři: Hlavní město Praha, Národní divadlo, Nová scéna, Easytalk, Městská část Praha 1

Hlavní mediální partner: Česká televize

Mediální partneři: Týden, Český rozhlas, Lidové noviny, Radio 1, American Theatre,

Art+Antiques, Xantypa, Sanquis, Era 21, Flash Art, Mouvement, Architekt, E-architekt,

Expats.cz, Designmag.cz, Literární noviny

Kontakt pro media:

Silvie Marková / Barbora Dušková

SMART Communication s.r.o.

T, F: +420 272 657 121

M: +420 604 748 699. 733 538 889

E: markova@s-m-art.com / press@pq.cz / duskova@s-m-art.com