TZ: Markus Lüpertz

Markus Lüpertz / Mýtus a metamorfóza / Oblastní galerie v Liberci / Liberec / od 14. 4. 2011

Slavný liberecký rodák Markus Lüpertz poprvé vystavuje v ČR

Vůbec poprvé bude v České republice k vidění dílo světově proslulého německého neo-expresionisty a libereckého rodáka Markuse Lüpertze. K příležitosti jeho sedmdesátých narozenin přichystala Oblastní galerie v Liberci výstavu „Mýtus a metamorfóza“. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 14. dubna v 17:30. Návštěvníci se budou moci přenést mezi hrdiny antických bájí, jejichž specifickým ztvárněním se autor snaží proměnit naše zažité představy a pohledy na ně. Markus Lüpertz vystavuje po celé Evropě i USA, jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách mnoha světových muzeí a zdobí veřejná prostranství několika evropských měst. Přestože je řazen mezi sto nejvýznamnějších světových umělců, jeho dílo velmi často pobuřuje okolí. Umělec, který stál přes dvacet let v čele Akademie umění v Düsseldorfu, je zkrátka velmi kontroverzní osobnost. Sám sebe rád označuje za génia: „Stát se géniem je jediná možnost, jak být šílený, a přitom se nepřipravit o své nároky a občanská práva,“ tvrdí.

Kulisy, které navrhl pro představení opery Werther, musely být na přání pohoršených herců odstraněny a jeho chladná zátiší z 60. let odkazující na nacistickou minulost Německa opakovaně provokovala veřejnost, pro kterou je toto téma i v dnešní době stále trochu tabu. Sám Lüpertz prožil v dětství emigraci celé rodiny z poválečného Československa. „Po odsunu to jeho rodina neměla vůbec lehké,“ říká výtvarník Lubomír Typlt, který v Lüpertzově ateliéru absolvoval roční stáž. „Velmi brzy se musel postavit na vlastní nohy. Všechno měl těžce vydřené, jeden čas dokonce pracoval v dolech. Lüpertz je velmi tvrdý, neústupný člověk, který si často prorážel cestu silou.“

Antičtí hrdinové stokrát jinak

Lüpertz se proslavil tzv. „dithyrambickou“ malbou. „Dithyramb je starořecká sborová píseň na oslavu boha Dionýsa. Lüpertz ji nevyjadřuje slovy, ale obrazem,“ vysvětluje Jan Randáček, ředitel galerie. Antickým motivům se malíř a sochař věnuje od 80. let. Každý námět vyobrazuje v několika podobách, stále jej přeměňuje – jeho formu, barevnost. „O antických bájích máme nějakou obecně vžitou představu, kterou se Lüpertz snaží změnit. Neustále svá díla proměňuje a zkoumá, jak se k tomuto novému pojetí postavíme,“ objasňuje netradiční přístup k tvorbě Randáček. Výsledkem jsou například tři vyobrazení krásné Judity, která setnula Holofernovu hlavu a osvobodila tak své město, nebo čtyři podoby Tří Grácií, bohyní půvabu, společenského života a veselí. K vidění budou i umělcovy sochy. „I jako sochař pracuje Lüpertz velmi specifickým způsobem. Na rozdíl od ryzích sochařů vidí Lüpertz svá díla dvojrozměrně. To znamená, že skládá dvojrozměrné plochy, z kterých nakonec vznikne trojrozměrný celek. Ony plochy jsou na sochách velmi zřetelně vidět,“ prozrazuje Randáček další zajímavost o tomto všestranném umělci, který rád píše básně a je i jazzový pianista.

Vzpomínka na Liberec

Markus Lüpertz se narodil v roce 1941 v Liberci. Prožil zde však jen sedm let, v roce 1948 jeho rodina odešla do Německa. Přestože své rodné město opouštěl za velmi pohnutých okolností, svůj vztah k Liberci označuje za sentimentální. „Když jsem v Liberci, snažím se vzpomenout si, vybavuji si obrazy, dvůr, vidím řeku, vidím, jak přichází český voják a říká nám, že musíme odejít, pak taky ten útěk, částečně. Ale vlastně jsou to obrazy beze strachu, byl jsem tak malý, že jsem si to nebezpečí a nouzi ani neuvědomoval,“ vzpomíná Lüpertz v rozhovoru pro časopis Art & Antiques.