PechaKucha Night Prague Vol. 22

PechaKucha Night Prague Vol. 22 / kino Aero / Praha / 20. 4. 2011 od 20:20

PechaKucha Nights jsou živé prezentace architektů, grafiků, designérů, výtvarných umělců, fotografů, filmařů, divadelníků, promotérů a teoretiků ve speciálním formátu 20 obrázků x 20 vteřin, které v roce 2003 vymysleli a uvedli v život Astrid Klein a Mark Dytham (Klein Dytham architecture). V Praze se konají od roku 2007 (byli jsme dvacátým městem, kde PKN začaly pravidelně probíhat) a představily jsme přes 300 autorů, ateliérů a projektů. Ve světě dnes pravidelně probíhají PKN ve více než 390 městech (www.pecha-kucha.org). V roce 2010 bylo v rámci 900 večerů představeno přes 10 000 prezentací, které shlédlo přes 200 000 diváků.

Dvacátá druhá PechaKucha Night Prague proběhne 20. dubna 2011 od 20.20 hodin již tradičně v kině Aero, Biskupcova 31, Praha 3 (www.pechakucha.cz)

Předprodej vstupenek začíná 1. dubna 2011 na pokladnách kin Aero (www.kinoaero.cz) a Světozor (www.kinosvetozor.cz).

Vystoupí (stručné info o jednotlivých mluvčích viz níže):

Andrea Thiel Lhotáková

Ex Lovers

The Builders

Linda Jablonská (Inventura)

Daniel Pošta

Aleš Novák

Joachim Dvořák (LABYRINT)

Martin M. Mainer

Handa Gote

Josef Čančík

Jindřich Vybíral

ArtMap

SISTERSCONSPIRACY

4AM Fórum pro architekturu a média

Denisa Nová (DNB)

Marek Novotný

Dramaturgie: Jana Kostelecká, Adam Gebrian, Jan H. Vitvar, Cyril Říha, Alan Záruba

PechaKucha Night – devised and shared by Klein Dytham

Kontakt PechaKucha Nights Prague

Jana Kostelecká, +420 736 533 232, info@pechakucha.cz, http://www.pechakucha.cz

Stručně o vystupujících:

Andrea Thiel Lhotáková

Absolventka fotografie na VŠUP v Praze u Pavla Štechy. V roce 2000 žila a pracovala v New Yorku u Bruce Davidsona. Na mnoha cestách do Indie vznikl cyklus „Ve stínu“. Fotografuje převážně realizace pro současné české architekty, své subjektivní vnímání architektury prezentovala ve výstavním projektu „Monumenty“, ke kterému byla vydána stejnojmenná publikace s podporou grantu Ministerstva kultury. Byla nominována na Czech Grand Design za rok 2008 a 2009.

http://www.AndreaL.net

Zuzana Kubíková a David Březina (Ex Lovers)

U Ex Lovers se propojuje grafický design, sociální antropologie a programování. V jejich portfoliu najdeme tiskoviny, vizuální systémy, internetové projekty a prostorové instalace. Neholdují bezdůvodné dekorativnosti a neupínají se na styl nebo formu výstupu, zásadní je koncept a výzkum. Jedním z témat, kterým se dlouhodobě teoreticky i prakticky věnují, je generativní design nebo jak říkají „design s otevřeným koncem“.

http://www.exlovers.info, http://www.emamelemaso.cz

David Kazický, Lukáš Brom a Štěpán Tláskal (The Builders)

Na prvních společných projektech pracovali již v průběhu studia. Po absolvování Fakulty architektury TU Liberec založili v roce 2008 ateliér The Builders. V současné době pracují v budově Elektrických podniků v Holešovicích. Jejich poslední projekty spojuje téma prefabrikace, minimalizace konstrukcí a hledání nových možností tradičních materiálů a technologií.

http://www.builders.cz

Linda Jablonská (Inventura)

Občanské sdružení Inventura se snaží pozměňovat představy veřejnosti o životech lidí s mentálním hendikepem a integrovat tyto lidi do společnosti skrze podporu a zviditelňování jejich umělecké činnosti. Linda Jablonská vede v Inventuře dokumentární dílnu, ve které vzniklo již několik filmů: v minulém roce čtyřicetiminutový film „Pozemšťané, koho budete volit“, který sledoval předvolební klání. V dalších reportážích se studenti věnují problematice globálního oteplovaní nebo zkoumají průběh velkého třesku. Momentálně v dílně pracují na – na první pohled nevábném – filmu s názvem „Odpadky“.

http://www.inventura.org, http://www.normalfest.cz

Daniel Pošta

Designér. Představí proces vzniku projektů pro společnosti Droog, Vienna Design Week a galerii Spring Projects, na kterých spolupracoval během stáže v rotterdamském studiu Makkink & Bey v roce 2010.

http://www.danielposta.com

Aleš Novák

Absolvent Fakulty architektury TU Liberec. Nyní pokračuje ve studiu na VŠUP v ateliéru Socha I. Ve své tvorbě rád střídá různé „kontrastní“ polohy. K architektuře se tematicky vrací v některých svých objektech. Láká jej spolupráce s architekty na propojování architektury a volného umění.

http://novak.aspone.cz

Joachim Dvořák (LABYRINT)

V roce 1991 založil a dodnes vydává kulturní revue Labyrint. Je šéfem stejnojmenného nakladatelství, které se věnuje kvalitní beletrii, mladým autorům, knihám pro děti a komiksu. Spoluorganizuje festival KomiksFEST! a je kurátorem putovní výstavy Petra Síse ke knize Zeď.

http://www.labyrint.net

Martin M. Mainer

Absolvent AVU (1985), výtvarník, převážně malíř a grafik a učitel. Má dvě velké dcery s Barbarou – Marušku a Karolínku. V roce 1993 dostal CJCH. Loni se podruhé oženil s Ninou Hedwic. Žije v Praze. Snaží se pracovat na díle už taky proto, že z něj má koláče. Už 13 let je vedoucím ateliéru malby na FaVU VUT v Brně. Od září 2012 by měl převzít ateliér na AVU po prof. Beranovi.

http://www.mainer.cz

Handa Gote

Umělecká skupina Handa Gote research and development (zakládající členové: Tomáš Procházka, Jakub Hybler, Veronika Švábová, Robert Smolík) je konceptuální postdramatické divadlo, střídající ve svém instrumentáři zvukové instalace, pohybové a taneční divadlo, živou hudbu, výtvarné divadlo a technologie. Jejich tvorba je ovlivněna minimalismem, východní filozofií i hnutím Do It Yourself, propojováním starého s novým na bázi technologické i ideové. Skupina ráda pracuje s nalezeným a recyklovaným materiálem, užívá staré, opotřebované, nebo rozbité věci, což je velmi „český“ způsob tvorby. K těmto zálibám odkazuje i název skupiny: handa gote – znamená v japonštině pájka. Všichni jsou také obdivovateli japonské kultury pro její vznešenost a cit pro harmonii. Výsledný styl je směsí českého solder-gun punku a touhou po japonské jemnosti a delikátnosti.

http://www.myspace.com/handagote, http://www.jedefrau.org

Josef Čančík

Architekturu vystudoval u prof. Jindřicha Smetany na VŠUP v Praze, kde dál působí v Atelieru A1 jako asistent. Na VŠUP také organizuje cykly přednášek o městě a krajině (vulgo urbanismu). Profesním životem se snaží protloukat ve jménu ECHTarchitektury.

http://www.echtarchitektura.cz

Jindřich Vybíral

Vedoucí katedry Dějin umění a estetiky na VŠUP v Praze. Tématem jeho zájmu ve vědecko-výzkumné činnosti je česká a středoevropská architektura 19. a první poloviny 20. století a metodologie dějin umění 19. a 20. století.

Tomáš Hrůza, Petr Hrůza, Marcela Vorlíčková, Filip Polanský (ArtMap)

ArtMap je nezávislá informační platforma zaměřená na současné umění. Svou existenci zahájila v roce 2007 jako tiskovina v podobě přehledu výstav pražských galerií. Postupem času se pole její působnosti rozšířilo za hranice metropole, což vedlo k vytvoření webového portálu artmap.cz. ArtMap klade důraz na výběr toho nejzajímavějšího, co současná scéna nabízí, založeném na jednoduché filosofii rovnosti všech zúčastněných subjektů. Je otevřena mezioborové spolupráci a jakékoliv iniciativě, která je důležitá pro rozvoj české kultury.

http://www.artmap.cz

Alice Klouzková a Jana Jetelová (SISTERSCONSPIRACY)

Absolventky VŠUP v Praze (ateliér Módní tvorba), společně studovaly i na na Glasgow School of Art. V roce 2005 založily vlastní značku SISTERSCONSPIRACY zaměřenou zejména na pánskou módu. S druhou společnou kolekcí získaly účast ve finále Mittelmoda Fashion Awards 06 v Itálii. Jejich kolekce se vyrábí výhradně v České republice v malých limitovaných sériích. Roku 2010 label rozšířily i o dámskou řadu oblečení, zabývají se také designem profesních oděvů a tvorbou pro oděvní průmysl. Aktuální kolekce každoročně prezentují na dnech designu v Praze – Designblok. V roce 2009 otevřely showroom v pražském Karlíně.

http://www.sistersconspiracy.com

4AM Fórum pro architekturu a média

Prostor pro setkávání nových přístupů a různorodých aktivit z oblasti současné architektury a nových médií. Tým pracovníků je složený z teoretiků, architektů, umělců a specialistů na současné audiovizuální umění a architekturu. Sdružení 4AM tvoří: Petra Hlaváčková, Šárka Svobodová, Barbora Šedivá, Evi Scheller, Zdeněk Severa, Jakub Kopec, Lucie Valdhansová, Tereza Rullerová, Tomáš Hlaváček, Martin Freund, Jaroslav Sedlák, Roman Čerbák, Vít Musil, Prokop Holoubek, Adam Kvasnička a další.

http://www.forum4am.cz

Denisa Nová (DNB)

Módní návrhářka. Citát Marguerite Durasové „Tato kniha má vyjádřit pouze a jen to, co si někdy, v jistých dnech myslím o jistých věcech.“ lze beze zbytku přenést na sezonní kolekce. Kontinuita. Lidé. Intuice. Oděv. Z tohoto pohledu se jeví jeden model, jedna kolekce jako nepodstatné.

http://www.denisanova.cz

Marek Novotný

Fotograf. Absolvent FAMU. Fotografoval pro časopisy Dotyk, Blok; zahraniční časopisy Colors, Elle (UK), Icons (UK), Addict. Živí se jako reklamní fotograf.

http://www.2pm.cz

http://www.mareknovotny.cz