Přednáška Nová architektura v historickém prostředí a Ostrava

Nová architektura v historickém prostředí a Ostrava / Fiducia / Ostrava / 21. 4. v 19h

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě ve spolupráci s Antikvariátem a klubem Fiducia vás zve na debatu

Nová architektura v historickém prostředí a Ostrava

čtvrtek 21. dubna v 19:00 v antikvariátu a klubu Fiducia

Účastníci:

NAĎA GORYCZKOVÁ – generální ředitelka Národního památkového ústavu

JIŘÍ JŮZA – ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě

PETR KAJNAR – primátor města Ostravy

JOSEF PLESKOT – architekt

JAN SVĚTLÍK – generální ředitel společnosti Vítkovice, a. s.

DAVID PRŮŠA – architekt, zástupce iniciativy Oživená Ostrava

MARTIN STRAKOŠ – památkář a historik architektury Martin Strakoš

Debatu moderuje Kateřina Huberová, moderátorka Českého rozhlasu Ostrava

Debata se zaměří na vztah mezi památkovým prostředím, památkami a novou architekturou. Pokusí se ukázat možné odpovědi na následující otázky: Co lze chápat pod pojmem nová architektura v historickém prostředí? Jaký může být vztah nové architektury a památky? Představuje památková ochrana bariéru rozvoje města nebo naopak příležitost pro novou kvalitu? Na příkladech realizovaných (přístavba železničního nádraží Ostrava-Svinov, arch. Václav Filandr), právě uskutečňovaných (nové konferenční centrum v plynojemu v Dolní oblasti Vítkovic, arch. Josef Pleskot) nebo zamýšlených (přístavba k Domu umění Galerie výtvarného umění v Ostravě, arch. Josef Pleskot) dostaveb a přestaveb památek budou představeny různé přístupy k danému tématu. Součástí budou krátké prezentace zmíněných projektů. Druhá polovina debaty nabídne prostor pro dotazy z pléna a diskusi, při níž se obrátí naše pozornost i na nevyužité možnosti rehabilitace ostravského historického prostředí. K takovým nevyužitým příležitostem patří odkládaná záchrana bývalých městských jatek, nejasný osud bloku bývalého hotelu Palace, řízené chátrání památkově chráněného celku obchodního domu Textilia nebo otázky kolem Černé louky.

Akce se koná v rámci mediálního tématu Národního památkového ústavu Nové ve starém. Současná architektura a historické město.

Prosíme, REZERVUJTE si včas místa k sezení na tel: 596117312 (po-pá 10-18)