TZ: Vystavovatel a jeho diváci

Vystavovatel a jeho diváci / Pavel Karous, Michal Pěchouček, Pavel Sterec, Dušan Zahoranský / Dům umění města Brna / Brno / 4. 5. – 12. 6. 2011 

Vystavovatel a jeho diváci

Vystavující umělci: Pavel Karous, Michal Pěchouček, Pavel Sterec, Dušan Zahoranský

Kurátory výstavy jsou Rostislav Koryčánek a Martin Mazanec.

Tisková konference 3. 5. v 11 hodin v Domě umění

Vernisáž výstavy 3. 5. v 18 hodin v Domě umění

Tvůrce výstavy je člověk, který s důvěrou ve vnímavého diváka směřuje jeho cesty prostorem galerie nebo muzea. Lehce staromódní výraz vystavovatel je důležitým klíčem pro pojmenování tématu skupinové výstavy. Slovo s okoralou uměleckou patinou označuje osobu, která nemusí být nutně kurátorem, ale je zodpovědná za kompozici artefaktů umístěných ve veřejně přístupném prostoru. Vystavovatel je postavou i tvůrčím instalačním kontextem z mnohokrát vyprávěného příběhu proměnlivého ducha výstavních síní. Východiskem je rovina instalační interpretace děl ve veřejných obrazárnách, oblastních galeriích, na veletrzích, v soukromých sbírkách i různorodých muzeích konstruujících piedestal aury uměleckých děl.

Pro výběr autorů výstavy jsou charakteristická téměř protichůdná tvůrčí i ideová východiska: od redefinic forem malby a sochy, analýz pohyblivého obrazu filmu a videa až po postkonceptuální postupy nebo archeologii a sociologii v umění. Čtyři přizvané tvůrce lze považovat za dočasnou skupinu, která po společných konzultacích vytváří scénografický celek výstavy, složený z několika osobitě pojednaných částí, určených k prezentaci uměleckých děl ve vytvořené mizanscéně výstavy, často odkazující k technologiím pohyblivého obrazu anebo k principům vyprávění mýtů a skrytých společenských příběhů. Ve středu pozornosti zůstane na výstavě důvěrně známý artefakt, tradiční nosič výtvarného sdělení – objekt, socha, obraz, závěsné médium. Artefakt může být samonosným prvkem, součástí instalace, konceptu, předmětem dokumentu nebo jen motivem v příběhu výstavy.

Dílčím tématem „vystavovatele“ je zkušenost diváka, jeho vnímání umění ve výstavních prostorách, stejně jako divákova představa o formě a žánrech v umění. Toužebným cílem je oslovit divákův sentiment, a přitom nezabřednout do spekulativnosti, neodůvodnitelných pohledů do minulosti, přílišného formalismu, samoúčelné ironie a nostalgie. Důležitou úlohu přitom plní prostor budovy brněnského Domu umění, interiér a prostorové dispozice galerie, pro kterou je výstava připravována.