Šorfová rezignovat nehodlá

Jiří Fajt se při tiskové konferenci k chystané výstavě umění doby Jagellonců (zde), která by se měla konat příští rok v GASKu, vyjádřil i k aktuální plagiátorské kauze Jany Šorfové. Na otázku, co si jako člen poroty, která Šorfovou do čela galerie doporučila, o celé záležitosti myslí, odpověděl: „Můj postoj je naprosto jednoznačný. Poté co se nedokázala z těchto nařčení očistit a poté co se ukazuje, do jaké míry se o plagiát jedná, musí následovat jedno jediné – její abdikaci. V tomto smyslu mě dvakrát informovala, že něco takového udělá. Doufám, že tak v nejbližší době učiní a galerie bude moct přestat žít touto nešťastnou kauzou.“ Šorfová na to ve středeční Mf Dnes reaguje slovy: „Ne, nerozhodla jsem se ukončit spolupráci, jen jsem o tom uvažovala, mé rozhodnutí je pokračovat.“

Tisková mluvčí kraje dodává, že kraj na rezignaci Šorfové nemá zájem: „Pokud byl nějaký tlak na její rezignaci, rozhodně nevzešel od kraje.“ Hejtman David Rath už v pondělí prohlásil, že projekt Šorfové prověří odbor kultury, ale že by celou věc „nepřeceňoval“. „Podle něj si kraj v celé věci musí udělat objektivně jasno a zjistit, zda se stala nějaká chyba, a pokud ano, nakolik je závažná. O případném odvolání Šorfové zatím Rath nechtěl spekulovat. Dodal, že s podezřením z plagiátorství je to v době, kdy ke každému tématu existují desítky či stovky autorských prací, dost složité, a situaci by proto nepřeceňoval,“ informovala ČTK.

Na pozvánce na tiskovou konferenci k výstavě Jagellonců byla avizována i účast Jany Šorfové, nakonec se však nedostavila. Chyběli také zástupci kraje, což vzhledem k účasti polského velvyslance a starosty Kutné Hory působilo poněkud nepatřičně.

One thought on “Šorfová rezignovat nehodlá

  1. Pingback: Skončí Šorfová, nebo GASK? «

Komentáře nejsou povoleny.