Skončí Šorfová, nebo GASK?

Včerejší výzvou kurátorů GASKu k rezignaci Jany Šorfové se situace v galerii vyhrotila na nejvyšší možnou míru (zde). Buď odejde Šorfová, nebo klíčoví pracovníci galerie v čele s šéfkurátorem Ondřejem Chrobákem. Šorfová by pak musela galerii začít budovat prakticky od nuly. Rozhodnutí je nyní v rukou hejtmana Davida Ratha. Pokud podpoří Šorfovou, je otázkou, co se stane s projektem Europa Jagellonica, který byl představen začátkem týdne a který by měl být hlavní výstavou galerie v příštím roce (zde). Připravovat takto náročný projekt s ředitelkou, která nemá žádný morální ani odborný kredit, navíc s týmem zcela nových pracovníků je dosti obtížně představitelné.

Šorfová podle všeho několikrát různým lidem v minulých dnech slíbila, že rezignuje, poté však své rozhodnutí změnila. V tomto duchu se v úterý vyjádřil Jiří Fajt, hlavní autor Jagellonské výstavy (zde), a v dnešní Mf Dnes i Ondřej Chrobák: „Paní ředitelka mi v pondělí osobně řekla, že jde na kraj podat rezignaci. Zdůvodnila to tím, že její osobní kauza poškozuje jméno galerie a ohrožuje spolupráci s lidmi z oboru, se kterými spolupracujeme. O změně svého rozhodnutí mě neinformovala a její konečné vyjádření bylo úplně opačné, než mi tvrdila. Ztratil jsem zbytek důvěry, že je to možné nějak vyřešit.“

O výzvě pracovníků galerie dnes informují všechny hlavní deníky. Reakci Šorfové, byť značně vágní, se podařilo získat jen Právu. „Zatím se k tomu nebudu vyjadřovat, je to vážná věc, kterou budu řešit se svým zaměstnavatelem, Středočeským krajem,“ cituje list Šorfovou.

Své stanovisko k celé kauze i k problémům v Alšově Jihočeské galerii a Východčeské galerii v Pardubicích vydala Uměleckohistorická společnost. UHS považuje současnou neblahou situaci za důsledek selhání krajských politiků, ale též Ministerstva kultury (zde).