Přednáška Barbory Špičákové

Barbora Špičáková / Vršovický mejdan 1985 / Café Sladkovský / Praha / 10. 5. 2011 v 19h

úterý 10. května, 19:00

Café Sladkovský, Sevastopolská 17, Praha 10 – Vršovice

Barbora Špičáková

VRŠOVICKÝ MEJDAN 1984

Konfrontace živého umění za umrtvujícího režimu v Krymské č. 21. Přednáška o jedné z konfrontačních výstav nastupující generace 80. let, která se odehrála ve vršovickém domku.

Jak vypadala jedna z dnes již legendárních výstav studentů AVU a VŠUP v polovině 80. let? Výstavy Konfrontace probíhaly v letech 1984-1987, kdy představovaly první a ojedinělou výstavní aktivitu začínající generace umělců. Vlastní volná tvorba v ateliérech na uměleckých školách nepřicházela v úvahu, nevystavovalo se a studenti neměli možnost své volné práce vzájemně konfrontovat. První Konfrontace se odehrála ve smíchovském ateliéru Jiřího Davida, trvala jedno květnové odpoledne roku 1984. Druhá Konfrontace proběhla na podzim 1984 v bývalém ševcovském domku v Krymské 21. Prostory vršovického domku, kde měl ateliér student AVU Petr Petr, byly narvané tím nejaktuálnějším uměním od třicítky mladých výtvarníků. Vršovická konfrontace trvala pouze víkend, ale její ohlas byl značný. Had návštěvníků vinoucí se až k zastávce tramvaje upoutal mimo jiné také pozornost Státní bezpečnosti.

Další program:

31. 5. videoart II: Ester Geislerová-Kadlecová a Jan Kadlec (večer videoartu) – pozor přesunuto z 24. 5. !!!

14. 6. Marie Klimešová, Běla a Jiří Kolářovi (přednáška)

Série přednášek v Café Sladkovský se zaměřuje na moderní a současné umění, architekturu, veřejný prostor a významné osobnosti, které žily/žijí ve Vršovicích. Doplňují je večery videoartu pořádané ve spolupráci s VVP AVU.