Představení knihy Borise Groyse

Boris Groys / Gesamtkunstwerk Stalin. Rozpolcená kultura v Sovětském svazu. Komunistické postskriptum. / tranzitdisplay / Praha / 10. 5. 2011 v 18h

tranzitdisplay a VVP AVU

Vás srdečně zvou na představení knihy

BORIS GROYS

Gesamtkunstwerk Stalin. Rozpolcená kultura v Sovětském svazu. Komunistické postskriptum.

úterý 10.5. 18:00

v tranzitdisplay, Dittrichova 9, Praha 2

Večer bude věnován představení prvního českého knižního vydání prací významného filosofa a teoretika umění ruského původu Borise Groyse, které na konci roku 2010 vydala Akademie výtvarných umění v Praze jako druhý svazek Edice VVP AVU (http://vvp.avu.cz/aktivity/vyzkum/zamer2007/edice).

Boris Groys (­­*1947) byl od 70. let v úzkém kontaktu s neoficiální uměleckou scénou v tehdejším Sovětském svazu. Po emigraci do Německa roku 1981 se stal jedním z nejvýznamnějších popularizátorů a interpretů soudobého ruského umění v zahraničí. Publikoval řadu knih věnovaných umění, filosofii a teorii médií. Jeho články se pravidelně objevují v katalozích výstav a v časopisech věnovaných současnému vizuálnímu umění. Boris Groys přednáší na Státní vysoké škole umění a designu v Karlsruhe a na Newyorské univerzitě.

Přítomná publikace obsahuje překlady dvou studií, které z různých perspektiv interpretují historický fenomén sovětského komunismu. Ve svém stěžejním spise Gesamtkunstwerk Stalin (Mnichov – Vídeň: Carl Hanser 1988) autor nachází překvapivou příbuznost mezi ruskou avantgardou a stalinskou kulturou, na jejímž základě charakterizuje sovětský politický režim jako umělecký projekt. V nedávno vydané eseji Komunistické postskriptum (Frankfurt nad Mohanem: Suhrkamp 2005) poněkud mění úhel pohledu a definuje zmíněný režim jako specifické uskutečnění platónské představy o vládě filosofů, totiž jako výkon moci prostřednictvím jazyka.

V českém jazyce, vstup volný

tranzitdisplay

otevírací doba út-ne 12:00 – 18:00

Dittrichova 9/337, Praha 2

http://www.tranzitdisplay.cz info@tranzitdisplay.cz

hlavní partner ERSTE Foundation

podpora Česká spořitelna a.s., Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, MČ Praha 2 mediální partner A2 kulturní čtrnáctideník, Rádio 1