Moskva náš vzor…

Novým ředitelem Národní galerie bude ekonom Vladimír Rösel. „I s ohledem na celkovou situaci v Národní galerii jsem přesvědčen, že lepší bude ekonom-manažer, než historik umění,“ vysvětlil své rozhodnutí na pondělní tiskové konferenci ministr kultury Jiří Besser (tisková zpráva ministerstva zde). Na otázku, proč se rozhodl pro takovýto experiment, když v čele světových muzeí umění v Londýně či Paříži stojí vesměs historici umění či kurátoři, ministr odpověděl, že netřeba hledat vzory jen v západní Evropě. V Moskvě podle něj tento model funguje úspěšně.


Na otázku, proč byl konkurz vypsán bez konzultace se speciální Komisí pro otázky galerií zřizovaných ministerstvem, kterou si ministr loni v létě zřídil, ministr odpověděl, že příprava konkurzu nikdy nebyla cílem práce této komise. Tiskový mluvčí pak dodal, že ministerstvo nic takového ani nikdy netvrdilo. Tisková zpráva ministerstva, ve které se avizuje, že komise se na své další schůzi bude zabývat právě vypsáním konkurzu na nového šéfa NG (zde).

Přehled hlasování jednotlivých členů výběrové komise tiskový mluvčí slibil zveřejnit v nejbližších hodinách. Aktuální Röslův projekt slíbil zveřejnit na stránkách ministerstva v nejbližších dnech.