TZ: Festival Street For Art vytvoří z plochy 30×30 metrů Zónu Ideál

Zóna Ideál / Street For Art 2011 / KC Zahrada / Praha / 19. – 28. 5. 2011

Festival Street For Art vytvoří z plochy 30×30 metrů Zónu Ideál

4. ročník festivalu o veřejném prostoru se od 19. do 28. května postaví lidem do cesty s plochou o rozměru 900 metrů čtverečních, na které bude simulovat ideální městský prostor. Festivalové centrum po nafukovací plastové bublině od ateliéru Raumlabor a prosklených kontejnerech firmy Touax letos postaví z lešení Skanska. Dočasná budova bude 30 metrů dlouhá, 7 metrů široká a vysoká, pojme kavárnu a infocentrum a bude hostit divadelní představení, debaty a dílny. Zóna Ideál i festivalové centrum je na dohled stanice metra Opatov na Jižním Městě v Praze.

„Debata o veřejném prostoru nabývá v Praze i v celé České republice na intenzitě. Festival Street For Art je doplněním mozaiky přístupů k tomuto tématu. Snaží se veřejnosti, komerční sféře i politikům prezentovat konkrétní návrhy a realizace, které mění kvalitu života ve městech k lepšímu. Festival vytváří platformu pro diskusi a práci nad pozitivními příklady zásahů do veřejného prostoru města,“ připomíná programový ředitel festivalu David Kašpar.

Festival zahájí speciální vydání PechaKucha Night věnované veřejnému prostoru. Předehru festivalu obstarávají od začátku května na náměstích v centru Prahy vídeňské lavice ENZI. „Lavice ENZI jsme na festival přivezli jako jedinečnou ukázku naprosto jednoduchého zásahu do veřejného prostoru, který má dalekosáhlý dopad. Lavice ENZI je dnes ikonou nejen MuseumsQuartier, kde zabydluje její dvůr, ale celé Vídně,“ říká Jiří Sulženko, ředitel KC Zahrada, které festival organizuje.

Podstatnou součástí festivalu je 5 odpoledních dílen pro veřejnost, na kterých bude možné si vyrobit nějakou součást městského mobiliáře – překážku pro trial, záhon, lavici, bunkr pro děti nebo umělecký objekt. Workshopy povedou renomovaní designéři a umělci jako Vasil Artamonov a Alex Klyukov, Mjölk Architekti nebo Hana Nováková.

Speciální performance inspirovanou knihou Jana Gehla „Život mezi budovami“ připravuje režisér Jiří Havelka: „Naše představení bude ilustrovat některé z geniálně jednoduchých tezí Jana Gehla o tom, jak málo stačí k tomu, aby se život ve městě dal žít kvalitně,“ říká režisér. Jako figuranti a performeři zároveň v představení vystoupí skupina parkouristů, která si říká In Motion.

Festival cílí i na odbornou veřejnost – řada diskusí, Fórum o krajině či konference Some Ideas for Better Cities věnované tématům veřejného prostoru, architektury, umění a sociologie nabídnou setkání se zajímavými českými i zahraničními hosty, mj. například se slavnými berlínskými Raumlabor, Adamem Gebrianem a řadou dalších odborníků. V ZÓNĚ IDEAL najde každý návštěvník svůj prostor.

Festival Street For Art pořádá obecně prospěšná společnost Kulturní Jižní Město a o.s. Tolerdance pod záštitou starosty MČ Praha 11 Mgr. Dalibora Mlejnského a radního HMP pro kulturu Mgr. Lukáše Kauckého. Letos festival finančně podpořila Městská část Praha 11, hl. m. Praha, Ministerstvo kultury ČR, Mezinárodní Visegradský fond, Česko-Německý fond budoucnosti, Rakouské kulturní fórum v Praze. Hlavním partnerem festivalu je firma Skanska Reality, jejíž slogan zní „Stavíme svět, ve kterém sami chceme bydlet.

Partnery jsou BU2R a Mama Coffee. Programovými partnery jsou ateliér Mjölk, PechaKucha Night Prague a Nová scéna Národního divadla v Praze.

Od prvního ročníku v roce 2007 festival poprvé v České republice představil koncept festivalu o veřejném prostoru. Mezi jeho hosty byli např. ateliér Raumlabor z Berlína nebo plejáda současných českých výtvarníků v Dočasném centru umění BLOX by Touax.

http://www.streetforart.cz / http://www.kczahrada.cz / http://www.youtube.com/user/streetforart

Festivalu Street For Art se za tři roky jeho existence účastnili významní čeští i zahraniční umělci a získal si pozornost médií i odborné veřejnosti. Jeho lokalizace na Jižní Město, největší sídliště v ČR, je symbolickým vykřičníkem, který má zdůraznit potřebu přemýšlení o veřejném prostoru nejen v kontextu centra města, ale i jeho okraje.

Street For Art 2009 – KITCHEN MONUMENT

20. – 24.5.2009

Nejviditelnější součástí čtyřdenního festivalu byla průhledná nafukovací „bublina“, kterou se pod názvem Kitchen Monument poprvé v České republice představila berlínská umělecká skupina Raumlabor. Mimozemsky vyhlížející objekt na pomezí architektury a výtvarného umění nafouknutý do výšky šesti metrů a délky dvaceti metrů hostil, nebo byl zázemím pro komponované večery, koncerty, velkoplošné projekce, či sousedskou večeři. Byl nabídnutým místem k setkání, vystoupení z anonymity největšího sídliště v Čechách a možností nahlédnutí svého města z jiné perspektivy.

Street For Art 2010 – BLOX Dočasné centrum současného umění by TOUAX

13. – 22. 5.2010

Festival se zaměřil na propojení současného umění a života lidí mimo centrum města. Třípatrové Dočasné centrum současného umění BLOX by TOUAX postavené z osmnácti stavebních kontejnerů, v němž byl kromě výstavního prostoru také fotoateliér, informační centrum a kavárna s pódiem pro hudebníky, fungovalo nejen jako kvalitní galerie pro milovníky umění z celé Prahy, ale lákalo i místní laiky. Těm byl primárně určen bohatý doprovodný program, tvůrčí dílny, trhy, koncerty, divadla a komentované prohlídky, které jim fenomény současného výtvarného umění srozumitelnou formou představily. Dočasné centrum současného umění BLOX by Touax hostilo po deset festivalových dní výstavu špičkových současných českých výtvarníků. Kurátorsky expozici zpracovala skupina Ládví, která oslovila Josefa Bolfa, Jána Mančušku, Jiřího Skálu, Pavla Sterece, Hynka Vajda a Alexandru ALT, či dvojici Artamonov-Kluykov, kteří v centru BLOX vystavili svá díla.