TZ: Pavla Sceranková v klášteře Plasy

Týdenní letní výtvarná dílna Národní galerie v Praze pod vedením Pavly Sceránkové proběhne v termínu od 9. do 16. 7. 2011 v Klášteře Plasy. Známá osobnost české výtvarné scény Pavla Sceranková povede tento rok týdenní výtvarnou dílnu pro dospělé, která se uskuteční v prostorách kláštera Plasy s názvem „Vzpomínky na místa, kde jsem byla“. Akci pořádá Lektorské oddělení Sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze a její náplní bude prostorová výtvarná tvorba a cesta do vlastního nitra pomocí principů současného umění.

Kromě tradičních výtvarných technik, jako je kresba nebo socha, bude předmětem dílen i tvorba objektů, instalace či site-specific. Každý den bude mít své individuální téma (např. Já místo, Já socha, Vodní sny a Vnitřní obraz) a jeho nosnou konstrukcí bude okruh inspirujících otázek: „Stalo se vám, že pro vysvětlení vašeho zážitku či vzpomínky byla slova nedostatečná? Jaké prostory se v nás otevřou, když vzpomínáme na své sny a zážitky? Lze racionálním způsobem zpřítomnit iracionálno?“ Odpovědi budou hledány skrze vlastní tvorbu a podle slov Pavly Sceránkové: „Se pokusí rozpomenout na obraz, rekonstruovat vlastní či fantazijní příběh nebo vzpomínku jako celek do podoby uměleckého vyjádření – znaku.“

Součástí programu bude i cyklus večerních přednášek otevřených široké veřejnosti. Například Luba Hedlová s Tendencí k vizuální skromnosti ve středověkém umění, Pavla Šilhavá s Pohybem jako zpřítomněním prostoru či Dagmar Štěrbová se Santinim a barokní gotikou.

Ve stejný čas bude v prostorách kláštera probíhat také taneční a pohybová dílna pořádaná plzeňským občanským sdružením JOHAN, o. s. Dílnu povede zahraniční tanečník a doprovodí ji, stejně jako v loňském roce, několik netradičních večerních představení pro veřejnost. Na podzim tohoto roku se uskuteční společná prezentace obou projektů v prostorách kláštera sv. Jiří na Pražském hradě.

Cena kurzu bude ze strany NG upřesněna v polovině května. Zahrnuje ubytování s polopenzí, pracovní materiály, poplatek za přednášky i vstupné na večerní divadelní představení v rámci dílen. Spolupořadateli akce jsou občanská sdružení Navíc o. s. a JOHAN o. s., za podpory města Plasy.

Více informací na: vzdelavani@ngprague.cz nebo na tel.: 224 301 003