Národní galerii povede manažer

Novým generálním ředitelem Národní galerie se po Milanu Knížákovi stane bankéř Vladimír Rösel. Po týdnu schůzek s jednotlivými kandidáty se ministr kultury Jiří Besser rozhodl pro Rösla, kterého na tento post začátkem května doporučila výběrová komise. „I s ohledem na celkovou situaci v Národní galerii (NG) jsem přesvědčen, že lepší bude ekonom-manažer než historik umění,“ řekl Besser.

Pětačtyřicetiletý vystudovaný ekonom Vladimír Rösel dosud působil jako jednatel společnosti Lombard Advisory Partners. Jako odbornou kvalifikaci pro řízení galerie uvádí praxi externího lektora NG v době středoškolských studií, stipendium ve sbírce Peggy Guggenheim v Benátkách v roce 1989 a neúspěšnou kandidaturu do správní rady British Musea.

Pro ministerstvo i pro současné vedení NG je Rösel zárukou kontinuity. „Vzhledem k dlouholetému kontinuálnímu působení současného vedení Národní galerie nelze očekávat, že by se měla tato instituce v nejbližší době nějak zásadně změnit,“ zní úvodní věta Röslova projektu, se kterým se konkurzu na ředitelské místo zúčastnil loni. Jako svého nejbližšího spolupracovníka ministrovi také minulý týden představil stávajícího ředitele Sbírky starého umění NG, historika Víta Vlnase.

Skutečnost, že v čele Národní galerie stane manažer, nikoliv historik umění či kurátor, není v Evropě standardní. Jak ale na pondělní tiskové konferenci prohlásil ministr Besser, netřeba hledat vzory jen v západní Evropě. V Moskvě podle něj tento model funguje úspěšně. Zda Vladimír Rösel počítá s vytvořením postu uměleckého (odborného) ředitele či šéfkurátora, není zřejmé. Jeho případné obsazení by každopádně bylo plně v jeho pravomoci.

Milan Knížák stojí v čele NG od léta 1999. Konkurz na místo nového ředitele vypsal již loni na jaře ministr Václav Riedlbauch. Mezinárodní porota, ve které třetinu členů tvořili ředitelé zahraničních muzeí a galerií, jako nejlepšího kandidáta doporučila historika umění Jiřího Fajta. Vladimír Rösel se tehdy umístil na pátém místě ze sedmi přihlášených. K Fajtovu jmenování však kvůli silnému odporu vedení NG nedošlo a ministr Jiří Besser celý konkurz po svém nástupu do funkce zrušil. Opakovaný konkurz vyhlásil letos v únoru. V porotě tentokrát nebyl jediný zahraniční zástupce a zkušenost s prací v galerii měli jen čtyři z deseti porotců.

Publikováno v E15, v úterý 17. 5. 2011

________________

Záznam pondělní tiskové konference (zde)

Komentář Petra Fischera na ČT24 (zde)

Komentář Mileny Bartlové a Tomáše Pospiszyla pro Radiožurnál (zde)

Komentář Petera Kováče v Právu (zde)

Vyjádření Heleny Kontové a Giancarla Politiho (zde)

Komentář Jana Skřivánka pro E15 (zde)

Komentář Petra Fischera pro Hospodářské noviny (zde)

Komentář Filipa Šenka pro Artalk (zde)

Komentář Jana Skřivánka pro Radio Česko (zde)