TZ: Kamila Rýparová

Kamila Rýparová / Redefinition space / Galerie Cella / Opava / 2. 6. – 15. 7. 2011

Kamila Rýparová

Redefinition space /instalace/

Galerie Cella, Matiční 4, Opava

Vernisáž: 2. 6. 2011 v 17h

Ve své tvorbě se Kamila Rýparová kontinuálně zabývá tématem determinace ženské role dané jak společenským kontextem, tak vlastním určováním. Její tvorba zobrazuje ženu ve všeobecně akceptovatelné pozici – kuchařku a dobrou hospodyni a v prostředí, které jí je sociálním statusem určeno – v kuchyni. Tyto obrazy popartovým způsobem reflektují a s jemnou nostalgií připomínají, ale i parodují americkou domácí idylu 50. a 60. let, jsou to výjevy především z interiérů – kuchyní či obývacích pokojů. Struktura jednotlivých nábytkových kuchyňských komponent vytváří vizuálně atraktivní geometrickou skladbu. Zjednodušení malby až na jakési diagramy či základní skladebné moduly kuchyňských soustav je na druhé straně vyváženo neobvyklou technikou zakuřování či použití imitace imitace mramoru a nejrůznějších umakartových povrchů.

V malém prostoru opavské Galerie Cella se Kamila Rýparová rozhodla pracovat formou site specific instalace. Zaobírá se samotným výstavním prostorem, který interpretuje v podobě jeho předefinování pomocí signifikantních „prostorových“ linií, a to tak, že obraz prostoru je projektován na svou předlohu, ale v určitém posunu.

„Postor lze definovat dimenzí, tvarem, rozměry nebo vzdáleností, úhly, plochami a jejich vzájemnými vztahy, kompaktností. Vnímání prostoru a objektů v něm je také určeno okamžitou polohou těla pozorovatele. Přenesla jsem obraz trojrozměrného prostoru do formy dvourozměrné, zachytila jsem pouze určující linie stěn a objektů s nimi spojených. Tyto obrazy jsem replikovala na protilehlé stěny galerie formou čisté lineární instalace. Přestože jsem neporušila topologické vztahy výchozího prostoru, jeho duplikace způsobuje určité znejistění a zároveň rozšíření původního interiéru galerie. Stavím diváka před nutnost subjektivního redefinování prostoru, vytvoření nového prostorového poznání.“ K.R.

Vernisáž – čtvrtek 2. června 2011

Výstavu uvede František Kowolowski

http://www.bludnykamen.cz