TZ: Nový film Jaroslava Brabce o krajinářské tvorbě Zdeňka Sýkory

Jaroslav Brabec / Zdeněk Sýkora – Krajina / Galerie města Loun / premiéra 30. 5. 2011 v 18h

Premiéra dokumentárního filmu

Zdeněk Sýkora Krajina

Kamera a režie: Jaroslav Brabec

Spolupráce: Lenka Sýkorová a Veronika Hudečková

Hudba: Václav Vondráček

Střih: Filip Issa

Hlas: Jiří Štěpnička

 

premiéra 30. 5. 2011 v 18 hodin

za osobní účasti režiséra Jaroslava Brabce

 

Galerie města Loun

ve Vrchlického divadle, Osvoboditelů 411, Louny

 

Nový film režiséra a kameramana Jaroslava Brabce je vůbec prvním dokumentem o krajinářské tvorbě Zdeňka Sýkory. Jaroslav Brabec se při vzniku nechal inspirovat výstavou Krajina, která se konala v Galerii umění Karlovy Vary u příležitosti 90. narozenin Zdeňka Sýkory v roce 2010.

Krajina hrála v díle Zdeňka Sýkory zásadní význam. Skrze studium přírody došel ve své tvorbě k abstraktnímu vyjádření. Vedle své hlavní, ateliérové, tvorby se po celý život věnoval i malbě krajiny, od konce padesátých let tvarově a barevně redukované.

Prostřednictvím filmu má divák možnost blíže se seznámit se Sýkorovou, obecně méně známou a veřejností stále ještě opomíjenou, krajinářskou tvorbou. Jaroslav Brabec kamerou zachytil více než padesát obrazů krajin na výstavě a zároveň také některá místa v okolí Loun, kde tyto krajiny vznikaly. Nesmírnou bohatost Sýkorovy malby dokládá celá řada detailních záběrů. Myšlenky Zdeňka Sýkory o krajině a krajinomalbě, vyňaté z rozhovoru s Jaroslavem Brabcem, zprostředkovává hlas Jiřího Štěpničky.

Na vzniku dokumentárního filmu se podílela manželka a spolupracovnice Zdeňka Sýkory Lenka.

 

Jaroslav Brabec

*14. 6. 1954 v Praze

režisér, kameraman, fotograf

Vystudoval kameru na FAMU, kde nyní působí jako pedagog. Jako kameraman spolupracoval na řadě celovečerních hraných filmů (Proč?, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Kopytem sem, kopytem tam a další), jako režisér a scénárista vytvořil například distribuční filmy Krvavý román či Kuře melancholik, televizní filmy Samota, PF 77, Post bellum, Natěrač. Je držitelem několika ocenění Český lev. Již několik desetiletí fotografuje české výtvarné umělce, svoje fotografie představil v roce 2008 na výstavě Orbis Artis v Brně, Praze, Bruselu. Se Zdeňkem Sýkorou ho pojí dlouholeté přátelství. Natočil o něm hodinový dokument v rámci televizního cyklu Evropané (2001).

 

Zdeněk Sýkora

* 3. 2. 1920 v Lounech

Zdeněk Sýkora je jeden z mála českých výtvarných umělců, kterým se dostalo světového uznání. Patří mezi průkopníky užití počítače v umění – již na počátku 60. let zapojil počítač do procesu přípravy uměleckého díla. Jeho obrazy struktur a linií tvoří součást kolekcí prestižních domácích i světových muzeí – například Centre Pompidou v Paříži, MUMOK – Stiftung Ludwig ve Vídni, Neues Museum v Norimberku. Ačkoli pracuje se systémy, programy a později s náhodností, zůstává stále malířem: originálním způsobem se zabývá tvary, barvami a jejich vzájemnými vztahy.