TZ: Současná slovenská architektura 1989–2011

Monika a Ľubo Stacho / Současná slovenská architektura 1989–2011 / Galerie výtvarného umění v Ostravě / Ostrava / 14. 6. – 14. 8. 2011

SOUČASNÁ SLOVENSKÁ ARCHITEKTURA OČIMA ĽUBO STACHA

Monika a Ľubo Stacho představují slovenskou architekturu z let 1989 až 2011.

Ostrava – V úterý 14. června 2011 v 17 hodin se v Kabinetu architektury ostravského Domě umění uskuteční vernisáž výstavy Moniky a Ľuba Stacho nazvaná Současná slovenská architektura 1989–2011. Výstavu zahájí Ľubo Stacho, fotograf, a Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO). Expozice v Domě umění potrvá do 14. srpna 2011.

Výstavu Současná slovenská architektura 1989–2011 připravil fotograf Ľubo Stacho spolu se svou manželkou Monikou. Expozice představuje jeden z největších stavebních rozmachů architektury Slovenska v celé historii a soustředí se hlavně na poslední dekádu jejího vývoje. Expozice je putovní, prezentována již byla na Slovensku a v Londýne ve Velké Británii. „Architektura na výstavě je rozdělená do tří skupin: vily a rodinné domy, obytné domy a veřejné stavby a skládá se z 58 velkoformátových barevných fotografií zobrazujících 43 staveb,“ vysvětluje autor výstavy Ľubo Stacho.

Součástí výstavy bude i digitální prezentace, která představí díla 100 slovenských architektů. Mezi jinými budou představeni ze starší generace Štefan Svetko či Ivan Matušík, z nejmladší generace pak např. Benjamin Bradňanský, Vít Halada anebo Martina Renelt. „Česká premiéra výstavy v Ostravě je doplněna o poslední reprezentativní práce, jakými jsou zimní stadion Ondreja Nepela v Bratislavě od architekta Dušana Fischera alebo vila v Košicích od Davida Kopeckého a Jána Studeného,“ doplňuje Rasťo Udžan, kurátor výstavy v Ostravě. Výstava má za cíl představit v autorském výběru Ľuba Stacha současnou slovenskou architekturu, její úroveň a výsledky za poslední dobu. Zároveň nabízí prostor pro veřejnou diskuzi.

Iniciátoři a kurátoři výstavy ve Velké Británii a na Slovensku: Ján Bahna, Marián Zervan, Peter Murko a Rasťo Udžan.

Kurátory výstavy v Ostravě jsou Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec a Rasťo Udžan.

Výstava se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Ostrava.

Výstavní sály otevřeny úterý až neděle 10.00 – 18.00 hodin.

Vstupné: 20,- Kč (plné), 10,- Kč (zlevněné)

– – – – –

Fotograf a vysokoškolský profesor Ľubo Stacho (1953) vystudoval Stavební fakultu SVŠT v Bratislavě a fotografii na pražské FAMU. Tyto dvě profese spojuje už 35 let při fotografovaní slovenské architektury. Svou tvorbu pravidelně prezentuje na skupinových i autorských výstavách jak na Slovensku, tak i v zahraničí. Spolu s manželkou Monikou založil v roce 2010 STUDIO STACHO, které se profesionálně věnuje i fotografování architektury. Společně také realizovali několik významných prací z oblasti volné tvorby týkajících se opět architektonické tematiky, mezi jinými se jedná o fotografický cyklus nazvaný Dva domy jedného pána a projekt O Domoch, který byl nedávno publikován v knižní podobě.

Rasťo Udžan vystudoval architekturu v Bratislavě, pak působil několik let v Londýně v architektonických ateliérech, jakými jsou Surface Architects a Miller Hare Ltd. Aktuálně je doktorandem na Fakultě architektury VUT v Brně, aktivně přispívá do domácích i zahraničních architektonických časopisů a periodik.