TZ: Barvy Ostravy – industriál

Barvy Ostravy – industriál / klub Fiducia / Ostrava / 14. – 17. 7. 2011 

Antikvariát a klub Fiducia pořádá v rámci festivalu Colours of Ostrava již třetí ročník doprovodného festivalu Barvy Ostravy – industriál. Jde o s speciální doprovodný program festivalu Colours of Ostrava – třetí ročník industriálního programu, který pořádá antikvariát a klub Fiducia ve dnech 14. 7.–17. 7. 2011. Čekají vás exkurze s odpichem železa, projížďky historickým autobusem, šumné procházky centrem města ke Stodolní ulici, dětské ateliéry, mistr bodypaintingu, výstava fotografií Ivana Pinkavy, otevírací doba antikvariátu a klubu i o víkendu od 10:00 do 18:00 a speciální sleva na knihy v antikvariátu pro návštěvníky Colours of Ostrava. Vstup na všechny akce bude pro návštěvníky Colours of Ostrava zdarma.

Vzhledem k omezené kapacitě je projížďka a exkurze s odpichem již OBSAZENA!! Pro účast na procházce doporučujeme rezervaci míst na tel: 596117312 (od 13. 6. 2011 po–pá 10–18, v průběhu Colours již nerezervujeme!).

PROGRAM:

14. 7. v 18:00 vernisáž výstavy Martina Klimeše

Bytí není nikde

Georgie Bataile; Vnitřní zkušenost, metoda meditace.

Galerie Dole představí aktuální tvorbu konceptuálně laděného umělce, kurátora a zakladatele sdružení Bludný kámen. Jeho výtvarný jazyk je spojením konceptuálních rovin umění s minimalistickými formami manipulace s obrazem, či obrazovou plochou. V poslední době se vrací k projevu „redefinování“ vlastních postupů z 80. let 20. století. Práce se obohatila o prostorové instalační variace „obyčejných“ předmětů a materiálů, v nichž autora zajímá nový diskurz významových, skladebných možností prvků obrazu a prostoru.

14. 7.–17. 7. 10:00–18:00 Ivan Pinkava – výstava fotografií

14. 7.–17. 7. 10:00–18:00 Ostravské těžní věže – výstava fotografií

15. 7. 12:00 a 15:00 ODPICH ŽELEZA v Nové Huti a vyjížďka historickým autobusem z Moravské Ostravy do Nové Huti Pořádá antikvariát Fiducia, komentář provede historik architektury Martin Strakoš

Představa přenesení provozů těžkého průmyslu z centra Ostravy zrála delší dobu. Nová Huť začala vznikat počátkem 40. let, ale válečné události výstavbu přerušily. Navázalo se na ni koncem 40. let, kdy tato „stavba mládeže“ představovala propagandou zdůrazňovaný záměr, propojený s budováním nových socialistických měst – Nové Ostravy a Havířova. Nová Huť představovala od té doby druhý největší areál těžkého průmyslu hned po Vítkovických železárnách. Poté, co byla ve Vítkovicích koncem 90. let zrušena výroba železa, představuje Nová Huť jediné místo v Ostravě, kde jsou v provozu vysoké pece. Tato vyjížďka povede průmyslovým čtvrtěmi Ostravy do Nové Huti a její účastníci budou mít příležitost na vlastní oči spatřit současnou podobu zdejší výroby. Sraz bude vždy před antikvariátem a klubem Fiducia, kde vás naložíme do historického autobusu a společně s historikem architektury Martinem Strakošem pojedeme kolem významných a zajímavých ostravských staveb a čtvrtí až k Nové Huti. Tam se přesuneme do horkého provozu, prohlídka bude trvat cca 50 minut. Poté budeme mít opět zajištěn odvoz historickým autobusem zpět k Fiducii. Každý okruh s projížďkou a exkurzí potrvá cca 2,5 hodiny.

POZOR – JIŽ OBSAZENO! (Nízká kapacita z bezpečnostních důvodů.)

16. 7. 12:00 a 14:00 Procházka od Nádražní ulice přes Stodolní ulici po frýdlantské mosty

Pořádá antikvariát a klub Fiducia, komentář provede historik architektury Martin Strakoš

Procházka historika architektury Martina Strakoše bude zaměřena na část Moravské Ostravy, která byla až do počátku 90. let podle oficiálních plánů určena k plošné asanaci a přestavbě v duchu pozdně modernistických architektonických idejí 60. let. Projdeme se Nádražní ulicí kolem zachráněných historizujících, secesních a modernistických městských domů až k Janáčkově konzervatoři a Polskému domu, solitérních pozůstatků původní blokové zástavby. Zastavíme se o hranu panelového sídliště, které mělo mít patřičné pokračování směrem k ulici Stodolní. Pak se přesuneme k prvnímu ostravskému hypermarketu, prodejně společnosti Bauhaus, příkladu přenosu periferní stavby do centra města se všemi s tím spojenými problémy. Prohlédneme si sousední památkově chráněný a chátrající areál bývalých městských jatek, dokládající úroveň zájmu a péče o technické památky Ostravy. Následně se ponoříme do prostředí vnitroměstské periferie kolem ulice Stodolní a povíme si něco o její proměně za uplynulá dvě desetiletí. Projdeme kolem tzv. Šupináče brněnského týmu Létající inženýři. Procházku zakončíme u Domu umění a nedokončeného areálu pasážních domů s výhledem na areál Karoliny. Sraz vždy před antikvariátem a klubem Fiducia.

POZOR! REZERVUJTE SI VČAS MÍSTA! JEN PRO NÁVŠTĚVNÍKY COLOURS OF OSTRAVA! Počet osob je omezen.

Rezervace míst na akce na tel: 596117312 (od 13. 6. 2011 po–pá 10–18, v průběhu Colours již nerezervujeme!).

15. 7.–16. 7. 15:00–17:00 Dětský ateliér pro děti a jejich rodiče v dětském stanu Colours.

Ateliér vede výtvarnice Marcela Lysáčková a lektorka Petra Popelářová.

15. 7.–16. 7. 15:00–17:00 Bodypainting s mistrem ČR Martinem Fickem

Nechte své tělo rozzářit barvami na desátém ročníku Colours of Ostrava. Mistr ČR v bodypaintingu z roku 2011 Martin Ficek vám bude k dispozici od 15:00 do 17:00 před dětským stanem Colours.

16. 7.–17. 7. 12:00–18:00 Filmové projekce

Projekce krátkých dokumentů České televize Ostrava s tématem industriálního dědictví a architektury – například dokument o Dolní oblasti Vítkovice Zrezivělá krása, Příběhy domů, Výběr dílů z cyklů Intolerance, Ta naše povaha česká a Zašlapané projekty. Ve spolupráci s Českou televizí Ostrava.

14. 7.–17. 7. 10:00–18:00 Speciální slevy na knihy v antikvariátu Fiducia

Pro návštěvníky Colours of Ostrava, kteří se prokážou festivalovou páskou, jsme po celou dobu festivalu připravili slevu 10 % na veškerý náš antikvární sortiment. Neváhejte a navštivte jeden z největších antikvariátů v Moravskoslezském kraji. Otevřeno máme po dobu festivalu každý den, i v sobotu a neděli, vždy od 10:00 do 18:00.

OTEVÍRÁCÍ DOBA ANTIKVARIÁTU A KLUBU FIDUCIA V RÁMCI COLOURS OF OSTRAVA

Po–Ne 10:00–18:00

————————————————————————–

FIDUCIA PRO FESTIVAL V ULICÍCH:

16. 7.–17. 7. 12:00–18:00 Filmové projekce

Projekce krátkých dokumentů České televize Ostrava s tématem industriálního dědictví a architektury, dokumenty o architektonických unikátech, technických památkách, o našem vkusu i vztahu k prostředí a k lidem kolem nás, vybrané díly z cyklů: Zrezivělá krása, Příběhy domů, Intolerance, Ta naše povaha česká, Zašlapané projekty. Solitérní dokumenty: Jindra ze Sovince – o Jindřichu Štreitovi, Něžná agrese – o Kurtu Gebauerovi, Sedmero pilířů Stefana Milkova – o autorovi kontroverzní havířovské kašny, Fenomén Mucha – oceňovaný dokument, s anglickými titulky. Ve spolupráci s Českou televizí Ostrava.

17. 7. 14:00–17:00 Dětský ateliér pro děti a jejich rodiče v Husově sadu. Ateliér vede výtvarnice Marcela Lysáčková.

17. 7. 14:00–17:00 Bodypainting s mistrem bodypaintingu pro rok 2011 Martinem Fickem. Nechte své tělo rozzářit barvami – mistr bodypaintingu pro rok 2011 Martin Ficek vám bude k dispozici od 14:00 do 17:00 v rámci našeho dětského ateliéru v Husově sadu.