TZ: Dům milovníka umění se stěhuje z olomouckého muzea do Krakova

Na tři stovky uměleckých děl ze sbírek Muzea umění Olomouc se v těchto dnech stěhují do polského Krakova. Tamní Mezinárodní centrum kultury totiž projevilo zájem o rozšířenou reprízu úspěšné olomoucké expozice Dům milovníka umění, která představuje jedno z nejplodnějších uměleckých období na přelomu 19. a 20. století. Krakovskou výstavu zahájí 1. února ministr kultury ČR Václav Riedlbauch.

Krakovská výstava je podle její kurátorky Anežky Šimkové rozšířenou verzí stejnojmenné stálé expozice MUO, zahájené roku 2004. „Prostřednictvím zhruba 300 exponátů od 120 autorů provedeme polského diváka děním v malířství, grafice, sochařství, architektuře, nábytku, uměleckém řemesle, knižní kultuře, ale také v poezii a filozofii střední Evropy mezi lety 1870 až 1930. Polské veřejnosti se tak poprvé v rozsáhlém výběru představuje umění a řemeslo z Moravy a Čech z přelomu 19. a 20. století, tedy období od secese a symbolismu, přes expresionismus a kubismus až k funkcionalismu, kdy se zdejší kultura rozvíjela v těsném kontaktu s evropskými a světovými proudy,“ řekla Šimková.

V Krakově podle ní nebudou chybět díla nejvýznamnějších umělců své doby – Gustava Klimta, Antona Hanaka, Alfonse Muchy, Vojtěcha Preissiga, Josefa Váchala, Bohumila Kubišty, Otto Gutfreunda a dalších. Olomoucké muzeum do Polska veze i výběr z jedinečné sbírky nábytkového umění. „Vystavíme slavný nábytek od Thoneta, tvorbu žáků hlavního představitele vídeňské secese Otto Wagnera, například Jana Kotěry a Josefa Hoffmanna, ale také několik kusů od Adolfa Loose a Dušana Jurkoviče i českých kubistických a avantgardních architektů,“ vyjmenovala Šimková. Muzeum umění představí své bohaté sbírky i kolekcí moderní české knihy. Dobové umělecké řemeslo pak bude zastoupeno ukázkami unikátního secesního skla ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze a artefakty ze soukromé sbírky rodiny Primavesi. Jak Šimková upozornila, krakovskou výstavu, jež potrvá od 1. února do 25. dubna, doplní i promítání dokumentárních filmů na téma Domy milovníků umění, které připravil ředitel olomouckého muzea Pavel Zatloukal spolu s režisérem Theodorem Mojžíšem, a také prohlížení knih prostřednictvím dotykového monitoru.

„Mezinárodní centrum kultury v Krakově, které mapuje především uměleckou kulturu střední Evropy a patří k nejvýznamnějším polským kulturním institucím, mělo o naši expozici zájem již několik let. Vidělo v ní totiž příležitost ukázet polským divákům výtvarnou kulturou svého nejbližšího souseda, s nímž Polsko pojí společná kulturní historie,“ doplnil ředitel MUO Pavel Zatloukal. Nejedná se však podle něj o první společný projekt. V roce 2001 krakovské centrum reprízovalo olomouckou výstavu Mezi tradicí a experimentem, která byla zaměřena na práce na papíře a s papírem v českém výtvarném umění 1939-1989. O významu krakovské výstavy svědčí i skutečnost, že byla zařazena na seznam oficiálních akcí česko-polské kulturní výměny v rámci programu spolupráce mezi polským Ministerstvem kultury a národního dědictví a Ministerstvem kultury ČR na léta 2008-2010. „Účast na vernisáži v Krakově přislíbil i český ministr kultury Václav Riedlbauch a jeho polský kolega kultury Bogdan Zdrojewski,“ dodal Zatloukal.

Navazování a rozvíjení spolupráce se středoevropskými kulturními institucemi je pro olomoucké muzeum důležité v sousivlosti s projektem Středoevropského fora Olomouc, který počítá s rekonstrukcí stávající budovy muzea a dostavbou nového objektu v proluce v sousedství muzea za 500 milionů korun z evropských fondů. Nové muzeum by od konce roku 2014 mělo systematicky podchycovat různorodé projevy výtvarné kultury středoevropského regionu po 2. světové válce, budovat jeho stálou expozici, pořádat krátkodobé výstavy i větší střednědobé přehlídky typu trienále, jeho součástí má být nový centrální depozitář uměleckých děl, mezinárodní badatelské a školící centrum včetně velké knihovny, nově transforrmované Divadlo hudby a někdejší kino Central pro cca 200 diváků nebo kavárna, restaurace a bookshop.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s